FitoCavallo-Vorträge
Milyen fejezeteket találsz a könyvben?

Kezelési alapelvek
Az I. fejezetben mindent megtalálsz a lovak, kutyák és macskák fitoterápiás kezelésével kapcsolatban a gyógynövény-választástól kezdve, az időzítésen és adagoláson át, az alkalmazási és elkészítési módokig. Nagyképűségnek tűnhet azt állítani, hogy a világon egyedülálló anyag,
de valójában igaz.
35 egész oldalas infografikus tartalom, a különböző képzettségű Olvasóknak megfelelő szinten.

Gyógynövények
és illóolajok
A II. fejezetben az összes olyan lényeges gyógynövényt és illóolajat adó növényt megtalálod, amit a jelenlegi szakirodalom megemlít és elismer a lovak, kutyák és macskák fito- vagy aromaterápiás kezelésében. Összesen 222+ növény bemutatását olvashatod.

Függelék:
Hatóanyagok
A legtöbb Olvasót hidegen hagyják a növényekben található, azok gyógy-, antinutritív, vagy akár mérgező hatásáért felelős kémiai anyagok. Az elhivatottaknak azonban ezek nagyon fontos információk. Ezeket a könyv végén találod, csakúgy, mint a növényi drogok latin megnevezéseit, illetve szinonimáit. Kizárólag
a téma iránt elmélyülten érdeklődőknek ajánlott!
Milyen növényfajok találhatók meg a könyvben?

Gyógyszerkönyvi gyógynövények
Lovaknak, kutyáknak és macskáknak a fito- és aromaterápiás kezelések során gyakran alkalmazzuk ezeket a fajokat. Pl. kamilla, gyermekláncfű, kakukkfű.

Legelői gyógynövények
Ezek a növények ugyan rendelkeznek gyógyhatással, előfordulhatnak a legelőn és szénában, de állatoknál nem jellemző a fitoterápiás alkalmazásuk. Pl. betyárkóró, vadmurok, juhsóska, füzény, ezüstös hölgymál, nyúlszapuka.

Mérgező gyógynövények
Ezek a növények gyógyhatásuk mellett igen mérgező vegyületeket is tartalmaznak, ezért állatoknak tilos a házilagos alkalmazásuk. Pl. tiszafa, hóvirág, hérics, kikerics, meténg, hunyor.

Antinutritív és káros hatású gyógynövények
Ezek a növények rendelkeznek ugyan gyógyhatással, de belsőleges alkalmazásuk nem veszélytelen, ezért azt kerüljük vagy korlátozzuk. Pl. fekete nadálytő, vérehulló fecskefű, martilapu.
Hogyan épülnek fel az egyes fejezetek?

I. Kezelési alapelvek: fitoterápia és aromaterápia állatoknak
Minden fejezet egy teljes oldalas összefoglaló infografikával kezdődik, amelyet 2-6 oldalnyi szöveg követ. Az ábra segíti a téma gyors áttekintését, illetve "kezdő" olvasóknak segíti a könnyebb megértést.
A szöveges rész az ismeretterjesztő és a tudományos szakirodalom határán helyezkedik el.

II. Gyógynövények és illóolajok állatoknak
A növények faj- és drog-megnevezéseit követően az alábbi információkat találod az egyes növényfajoknál (képek nélkül):
-
Hazai előfordulás
-
Fő hatóanyagok
-
Gyógyhatás
-
Alkalmazás a humán gyógyászatban
-
Alkalmazás állatoknak
-
Alkalmazási formák
-
Adagolás
-
Kezelt állatbetegségek
-
Figyelmeztetések
-
Ellenjavallat
-
Interakció gyógyszerekkel
-
Mellékhatások, veszélyek

Illóolaj receptek állatoknak
Az illóolajokból házilag is elkészíthető recepteket tematikus sorrendben találod, betegségek, igények szerint rendezve. Ha a korábbi fejezetekben leírt figyelmeztetéseket betartod, akkor biztonságos marad az alkalmazás.

Online tartalom
Elsősorban terjedelmi okok miatt a növényfotókat itt,
a honlapon éred el,
a Herbáriumban.
Ennek további előnye, hogy
a könyv kiadását követően is bővíthető a növényadatbázis.

A szerzőről...
Marton Zsófia vagyok, a könyv szerzője. Ha még nem ismernél, akkor az alábbi tevékenységeimről olvasva talán jobb képet kaphatsz rólam, így könnyebben megítélheted, hogy érdemes-e megvásárolnod a könyvet. Mérlegelheted, hogy vajon megbízható, hiteles forrást jelent-e a könyv ebben a témában, és hogy egy érthető, összeszedett anyagot tartasz-e majd a kezedben.

Könyveim
Az első könyvem 2005-ben jelent meg, Gyógynövények lovaknak címmel. A 3000 példány nagy része néhány év alatt elfogyott - hiánypótló anyag volt. 2016-ban megírtam a Gyógynövények kutyáknak - kutyabetegségek kezelése fitoterápiával című könyvet is, amelyből mára csak néhány száz példány maradt. Úgy tűnik, az is hiánypótló kiadvány volt. Számos online kiadványt is készítettem, de a mostani, Gyógynövények lovaknak, kutyának és macskáknak című könyvemre vagyok a legbüszkébb.

FitoCavallo®&FitoCanini® gyógynövény-keverékek
Agrármérnökként már az egyetemen is a gyógynövények lótakarmányozásban történő felhasználását kutattam. 2002 óta foglalkozom állatorvosi fitoterápiával.
2011 óta forgalmazzuk családi vállalkozásunkban a lovaknak és kutyáknak készült receptjeimet, NÉBIH engedéllyel ellátott gyógyhatású keverékként. Több ezer állat kezelése áll a hátam mögött, és ezt a sok taasztalatot beleszőttem a könyvbe.

Szemléletformáló írások, rajzok
A Pegazus és a Lovas nemzet magazinokban évek óta publikálok állatorvosi lektorálással cikkeket, elsősorban lóegészségügyi témákban. Ezekből számos anyagomat megtalálod a Lóherba blogmagazinban, itt az oldalon. Az újabban növekvő népszerűségnek örvendő infografikákból is találsz bőven a könyvben, ezek azonban csak a könyvben jelennek meg, nem fognak később sem máshol megjelenni.

Állatorvosképzés
2005 óta abban a megtiszteltetésben van részem, hogy 2-3 évente, meghívott előadóként, az Alternatív állatorvosi gyógymódok tárgy keretein belül megoszthatom a racionális fitoterápián alapuló gyakorlati tapasztalataimat a hallgatókkal. Az állatorvostan-hallgatóknak nagy segítséget jelenthet a könyv a témában, nem beszélve arról, hogy nagyban megkönnyítheti a vizsgára való felkészülésüket.